Kongres 2013

1st International Recruitment Congress

 

Jak pozyskać cennych pracowników za pomocą portali społecznościowych, gier na Facebooku, rozmowy przez smartfona i… łazika księżycowego? W którym kierunku podąża branża rekrutacyjna w Polsce, jak zmienia się rynek pracy i jakie nowoczesne technologie można wykorzystać w rekrutacji? O tym była mowa na Pierwszym Międzynarodowym Kongresie Rekrutacji i HR 2013 w Warszawie.

Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ) oraz The Global Recruiter (GR). „Tegoroczny kongres, zorganizowany po raz pierwszy dla branży rekrutacyjnej i zatrudnienia, pokazał jak bardzo takiego wydarzenia w Polsce brakowało” wyjaśnia prezes SAZ Jarosław Adamkiewicz. „Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród około 200 uczestników, prelegentów i wystawców”. Wybitni mówcy, w tym światowej sławy dyrektor zarządzająca APSCo Ann Swain, tematy związane z najnowszymi trendami w rynku rekrutacji, dostęp do wiedzy i doświadczenia najwyższej klasy specjalistów z branży to tylko niektóre z czynników sukcesu. „Ten wyjątkowy kongres stworzył platformę do wymiany poglądów, doświadczeń i sukcesów zarówno dla firm o ugruntowanej pozycji na rynku, jak i rozwijających się. Mam nadzieję, że stanie się dorocznym wydarzeniem w kalendarzu każdego rekrutera” dodał Jarek Adamkiewicz.

Wystąpienie Anny Wichy, członka zarządu Eurociett „Droga do zatrudnienia – Praca dla każdej osoby, osoba do każdego zadania” przybliżyło politykę Eurociett oraz role, jakie należą do agencji zatrudnienia. Gość specjalny konferencji Dyrektor APSCo Ann Swain, która po raz pierwszy gościła w Polsce, wygłosiła komunikat o kapitalizacji światowych trendów w branży rekrutacyjnej oraz wypunktowała kluczowe trendy światowego rynku pracy, takie jak: globalizacja, niestabilność polityczna i gospodarcza, rewolucja technologiczna, zmiany demograficzne, które nastąpiły w strukturze zatrudnienia oraz tworzenie miejsc pracy, które uwzględniają życiowe potrzeby pracowników. Tomasz Szpikowski – prezes i właściciel, Bergman Engineering, wiceprezes SAZ, przedstawił najważniejsze cechy rynku pracy XXI wieku czyli rynku contractingu: praca w strukturach macierzowych, mobilność, najwyższa jakość, zdolność do konkurowania, innowacyjność, multikomunikacja. Typowy kontraktor to osoba dobrze wykształcona, posługująca się językami obcymi, pracująca na projektach średnio 1,5-2 letnich, między projektami robi przerwy nawet pół roczne i zarabia 30-50% więcej od swoich kolegów i koleżanek z branży.

Po przerwie lunchowej, gdy w przeciwieństwie do większości konferencji, nie tylko nie ubyło uczestników, ale jeszcze więcej słuchaczy dołączyło do Międzynarodowego Kongresu Rekrutacji i HR 2013, Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający Hays Poland przybliżył pojęcie grywalizacji. To nowoczesne oblicze rekrutacji, które wykorzystuje social media oraz elementy gier, w celu uatrakcyjnienia kampanii rekrutacyjnych. Michał Wiśniewski, Head of Sales agencji Socializer SA opowiedział w jaki sposób przy użyciu mediów społecznościowych możemy nie tylko przeglądać profile potencjalnych kandydatów, ale również skutecznie wykorzystywać ten kanał w samym procesie ich pozyskiwania. Marcin Sieńczyk, Dyrektor Zarządzający eRecruitment Solutions zainspirował widownię technologicznymi nowościami, dzięki którym oblicze rekrutacji zyskało nowy wymiar. Mówił o rozmowach kwalifikacyjnych z wykorzystaniem smartfona, tabletu oraz innych aplikacji mobilnych. Małgorzata Modrzejewska oraz Beata Piesio, przedstawicielki Hypermedia Isobar zaprezentowały innowacyjny sposób rekrutacji przy pomocy łazika księżycowego. Ich pionierski projekt wykorzystujący autorską aplikację, umożliwił zwiedzenie agencji i zaznajomienie się z panującą atmosferą w firmie, dzięki czemu w przeciągu 14 dni do firmy napłynęło aż 345 aplikacji. Uczestnicy konferencji mogli skorzystać z możliwości samodzielnego sterowania urządzeniem.

Międzynarodowy Kongres Rekrutacji i HR 2013 umożliwił także zapoznanie się z szerokim wachlarzem ofert firm, wspomagających procesy rekrutacji. Swoje stanowiska mieli zarówno dostawcy rozwiązań technologicznych z UK: Bond, Bullhorn, Evolve5, First Choice Software i First Choice Internet, jak i z Polski: Startpraca.pl oraz Instytut Badań Edukacyjnych.